fbpx
Close

3 nejčastější zlozvyky aneb proč nás bolí záda a krk!

“Existuje řada opakujících se chyb v našich pohybech při chůzi, sedu i běhu, kterými dáváme vzniknout budoucím obtížím. Dnes se zaměříme na 3 nejčastější nešvary vedoucí k bolestem krku a zad.


ČÍSLO 1.: PŘEKLÁDÁNÍ NOHY PŘES NOHU při sezení.

  • To se týká více žen než mužů.

Všichni víme, že žena v sukni sedává v kavárně jinak, než sportovně-pasivní muž večer u televize. Avšak když, dáváte nohu přes nohu, pak si tak U NOHY, KTERÁ JE NAHOŘE, vysouváte více a více hlavici stehenní kosti z kloubní jamky kyčelního kloubu. Noha se tak i časem prodlužuje a vytváří nerovnost postoje těla. Zde začíná jedna z nejčastějších příčin bolesti bederní páteře a v kyčli . Nejsou vhodné ani varianty s NOHOU PŘES NOHU POKRČENOU.


ČÍSLO 2.: NOŠENÍ ZAVAZADLA NA JEDNOM RAMENI.

  • Tento zvyk se týká dětí, mužů i žen.

Na základní škole, to byl pro nás projev určitého”frajerství” – nosit školní tašku na jednom rameni a nacpané ruce v kapsách. Zdá se to být jako drobnost, ale na roztoucí páteř dorostence, i taková maličkost při dlouho opakovaném zvyku, mívá za následek skoliotické držení těla. Dále tento nešvar vídám u mužů, převážně u profesionálních i poloprofesionálních sportovců, kteří nosí obrovské tašky s výzbrojí na jednom rameni a vyvažují chůzi, jak se dá.  A do třetice. Každá žena chce vypadat elegantně. Jako doplněk se jistě hodí kabelka. Ženy, však nosí ve svých kabelkách téměř vše. Jsou nacpané k prasknutí. Uši kabelek malé a sotva to z těch ramínek sundávají. Zvážit praktičnost s elegancí je pak na místě.


ČÍSLO 3.: REKREAČNÍ SPORTOVÁNÍ – STYL: JEDU NAPLNO.

  • Tento se všech, kteří necvičí pravidelně

V dnešní uspěchané době, kdy většinu své denní energie spotřebují pracovní a domácí povinnosti, jen hrstka lidí pravidelně cvičí cokoli. Člověk si řekne, už nemám na nějaký protahování večer, natož ráno, sil. Hm, zní to logicky. Doženu to o víkendu. Je tu víkend a když nemusíte dělat na zahrádce, jdete si zasportovat. Svoláte přátele a zamluvíte hřiště. A jde se na to … Tělo, které přes týden sedělo v kanceláři nebo třeba stálo u mašiny má najednou dělat rychlé a různé pohyby do všech směrů. Chvíli dobrý a pak : Auuu, asi jsem si natáhl lítko. Jééé, to mě to louplo v kříži” … utkání se tak přiblíží ke konci a Vy s větou: SPORTEM K TRVALÉ  INVALIDITĚ, odkulháte středem jako hrdina: “AUU, TO JSEM SE BOUCHL DO HNÁTY”. A léčíte se celý týden : ) Kdo to nezažil? : ) Kde je chyba? V nepravidelnosti cvičení.


CO S TÍM, KDYŽ UŽ SE UŽ POTÍŽE PROJEVUJÍ?

  1. V prvním příkladu nedávat nohu přes nohu! U žen způsobně koleno ke kolenu.
  2. V druhém příkladu noste batoh na obě dvě ramena a u dětí zvlášť dbejte na to, aby nosili kvalitní školní tašky a ne moc těžké.
  3. Ve třetím příkladu chci apelovat na to, aby jste do svého denního činnostního jídelníčku zařadili protahování a posilování hlavně středu těla. Věřte, že 10 minut denně, kdy uděláte pro sebe pár protahovacích cviků Vás nezničí a energii dodá. Jednak budete pružnější a tak mladší, a jednak se zprůchodní i energické dráhy “Meridiány” a Vám bude po těle mnohem lépe. Tělo Vás za to odmění. Uvidíte.

V případě, že potíže, obzvlášť kyčelního kloubu, jsou dlouhodobého charakteru, pak je vhodné zvážit před operací a podpatěnkami, korekci kyčelního kloubu a cvičit ručníkovou metodu ( Dornova Metoda+).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial